O sile grawitacji słyszała każda z nas. Jednak efekty jej działania w pełni dostrzegamy między 35 a 40 rokiem życia, kiedy to ilość tkanki tłuszczowej podskórnej znajdującej się w policzkach maleje i nieuchronnie zaczynają one przemieszczać się ku dołowi. Twarz traci owal i zaczyna wydawać się płaska. Jakby tego było mało skóra traci jędrność i elastyczność. Wówczas z pomocą przychodzi wolumetria policzków.
Wolumetria policzków i twarzy: co to takiego?
Kluczem do zrozumienia, czemu służy zabieg wolumetrii policzków jest analiza, jak zmieniają się rysy twarzy. Z upływem lat spada liczba fibroblastów, melanocytów i keratynocytów, zmniejsza się także liczba włókien kolagenu i elastyny. W efekcie na skórze pojawiają się bruzdy, zmarszczki i przebarwienia. Staje się ona sucha i mniej elastyczna. Rozszerzają się też naczynia krwionośne. Dobierając pielęgnację skóry często myślimy przede wszystkim o wymienionych przed chwilą zewnętrznych oznakach starzenia, ale starzenie się skóry to proces wielopoziomowy. Oprócz widocznych gołym okiem zmian, zmniejsza się również ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Policzki, podobnie jak czubek nosa „opadają”. Zanika czerwień wargowa. W tym miejscu warto przypomnieć, że po 40. roku życia co dekadę tracimy 10% mięśni, co tyczy się również twarzy. Jakby tego było mało kości twarzoczaszki się przebudowują, a twarz przyjmuje kształt odwróconego trójkąta.
Wolumetria policzków kwasem hialuronowym
Pojęcie „wolumetria twarzy” to w powszechnym rozumieniu zmiana rysów twarzy przy użyciu kwasy hialuronowego (miękki lifting) lub przeszczepu własnego tłuszczu. Przywraca właściwe proporcje i owal twarzy, a także uwydatnia kości policzkowe, dzięki czemu odzyskujemy młody wygląd.
Jak przebiega tzw. miękki lifting? Po dokładnej ocenie proporcji twarzy lekarz w odpowiednich miejscach wprowadza gęsto usieciowiony kwas hialuronowy. Kwas jest wprowadzany za pomocą miękkiej i tępo zakończonej igły, tzw. kaniuli. Zanim rozpocznie się zabieg, twarz zostaje znieczulona specjalnym kremem, dzięki czemu miękki lifting nie jest bolesny (choć na pewno znacie kilka przyjemniejszych zabiegów). Podczas wprowadzania kwasu możesz czuć lekkie rozpieranie i dyskomfort.
Wolumetria policzków: efekty
Pierwsze efekty wolumetrii policzków widać niemal od razu po zabiegu, jednak na pełne rezultaty trzeba zaczekać około miesiąca. Efekty utrzymują się one od 1 do 2 lat. Jesteś ciekawa, jak to działa? Do wolumetrii twarzy stosuje się usieciowiony kwas hialuronowy, tj. taki, którego łańcuchy są połączone w odpowiedni sposób, dzięki czemu jest on wolniej metabolizowany w organizmie. Sieciowienie nadaje też kwasowi hialuronowemu specyficzne właściwości, jak lepkość, gęstość, odkształcalność oraz zdolność unoszenia tkanek. W efekcie wstrzyknięcia kwasu hialuronowego zwiększa się objętość tkanki. Nakłucie skóry oraz podanie preparatu pobudza również fitoblasty do produkcji kolagenu, który nadaje skórze sprężystość i objętość. Oprócz wypełnienia tkanki, pobudzamy także naturalne procesy regeneracji skóry, co poprawia jej wygląd, niweluje zmarszczki i zagłębienia.
Wolumetria policzków: cena
Cena wolumetrii policzków zależy od ilości kwasu hialuronowego, który zostanie wykorzystany podczas zabiegu. Koszt 1 ml kwasu będzie się różnił w zależności od gabinetu medycyny estetycznej. Prawdopodobnie zmieści się on w widełkach 700-1200 zł za 1 ml. Przy wykorzystaniu podczas zabiegu większej ilości niż 1 ml preparatu, gabinety medycyny estetycznej często oferują nieco niższe ceny. Czy warto oszczędzać na zabiegu i szukać okazji? Na to pytanie każda z nas musi odpowiedzieć sobie sama, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że wypełniacz podaje się średnio co 18 miesięcy, więc jest to koszt ponoszony raz na dłuższy czas. Ryzykując wykonanie zabiegu w niesprawdzonym gabinecie przez osobę, która nie posiada właściwych kwalifikacji możemy nieświadomie narazić się na nieprzyjemne powikłania, które choć rzadko, to jednak czasami występują.
Wolumetria policzków: przed i po zabiegu
Ogromną zaletą wolumetrii twarzy jest fakt, że jest to zabieg dostępny dla większości pacjentów. Co nie znaczy, że dla wszystkich. Przeciwskazaniem są:
- choroby autoimmunologiczne,
- aktywna opryszczka,
- trądzik,
- alergia na składniki preparatu,
- cukrzyca,
- ciąża i laktacja,
- łuszczyca oraz stany zapalne w miejscu zabiegu,
- choroby nowotworowe,
- bielactwo,
- skłonność do blizn przerostowych.
Na kilka dni przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzapalne i rozrzedzające krew. Nie powinno się korzystać z sauny oraz solariów. W dniu zabiegu warto też zrezygnować z picia alkoholu.
Wolumetria twarzy: zalecenia po zabiegu
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Mogą się też pojawić niewielkie zasinienia i obrzęki w miejscu podania kwasu. Po zabiegu należy dbać o higienę miejsc zabiegowych. Przez 3 dni należy więc unikać forsownych ćwiczeń, wizyt na siłowni, w saunie. Przez 12 godzin nie wolno nakładać makijażu.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Czy zabieg jest bezpieczny? Zapewne niejednokrotnie słyszałaś lub czytałaś negatywne opinie na temat wypełniaczy. W praktyce powikłania po zabiegu dotyczą nie więcej niż 1% pacjentów i często występują w sytuacji, gdy zabieg jest wykonywany przez niekompetentną osobę, która wstrzyknęła preparat w nieodpowiedni sposób. Wśród skutków ubocznych należy wymienić ziarniaki zapalne, zgrubienia tkanki, a w najgorszym wypadku martwicę. Kluczową kwestią jest więc wybór dobrego gabinetu medycyny estetycznej oraz doświadczonego specjalisty, który wykona wolumetrię policzków lub całej twarzy.
Źródła:
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/dobry_kwas_uroda_i_medycyna.pdf
0 komentarzy