Jakie produkty zawierają węglowodany?
co zawiera węglowodany

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

To, że cukier jest w słodyczach, słodkich napojach czy miodzie jest oczywiste. Ale czy na pewno wiesz, jakie produkty zawierają węglowodany? Założę się, że przynajmniej kilka pozycji z tej listy będzie dla Ciebie sporym zaskoczeniem!

Gdzie są węglowodany?

Na początek kilka słów o tym, czym w ogóle są węglowodany i jakie jest ich znaczenie w diecie. To jeden z trzech makroskładników, który jest nie tylko potrzebny, ale nawet niezbędny w naszej diecie. To przede wszystkim z nich czerpiemy energię. Są paliwem dla mózgu i czerwonych krwinek. Sama widzisz: życie z nimi jest trudne, ale bez nich niemożliwe. Dlaczego trudne? Bo większość z nas najzwyczajniej kocha cukier. Słodki smak dla naszych przodków był gwarancją, że dana rzecz nie jest trująca. Dla nas jest jednym z pierwszych które poznajemy, gdyż mleko matki zawiera cukier o nazwie lektoza.

Wszystko było ok do momentu, gdy człowiek zdobywał pożywienie, a nie wyjmował je z wiecznie pełnej lodówki. Problemy zaczęły się mniej więcej wtedy, gdy oprócz naturalnie występujących w przyrodzie cukrów, zaczęliśmy jeść również te, które ktoś dodał do naszego pożywienia. Niekoniecznie za naszą zgodą i wiedzą. Właśnie dlatego warto raz jeszcze przyjrzeć się etykietom w Twojej kuchni i sprawdzić, jakie produkty zawierają węglowodany i czy są to cukry proste czy złożone.

Cukry proste i złożone: jaka to różnica?

Wróćmy do teorii: mniej więcej 45-60% naszej diety powinny stanowić węglowodany, przy czym zaledwie ok 3-5% z tego to cukry proste. Jaka to różnica? Węglowodany złożone są rozkładane w procesie trawienia do najprostszego cukru, tj. glukozy, która może być następnie wykorzystana przez komórki. W związku z koniecznością rozłożenia ich na „czynniki pierwsze” wyrzut cukru do krwi jest powolny, a my długo czujemy się syte. Zupełnie inaczej jest w przypadku cukrów prostych. Występująca m.in. w owocach czy miodzie fruktoza i glukoza powoduje natychmiastowy wyrzut insuliny i równie szybki jej spadek, który jest sygnałem dla mózgu „jestem głodna!”.

Mówiąc o węglowodanach nie możemy zapominać o jeszcze jednym ich przedstawicielu: błonniku, który właściwie nie ma kalorii, nie jest przyswajany przez organizm, za to ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Poprawia perystatykę jelit, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i jest pożywką dla dobrych bakterii bytujących w naszych jelitach. Jednym zdaniem: trudno go nie kochać! Najważniejszym źródłem błonnika są warzywa.

Jakie produkty zawierają węglowodany?

O cukrze myślimy w kontekście słodyczy, słodkich napojów, ciast… Ale czy na pewno wiesz, jakie produkty zawierają węglowodany? Spójrz na listę poniżej! Założę się, że kilka z tych rzeczy Cię zaskoczy!

Jakie produkty zawierają węglowodany?
Envato Elements

Gdzie są węglowodany? W ketchupie!

Wydawałoby się, że to same pomidory, a jednak… 100 g ketchupu zawiera aż 26 g cukrów, czyli jedną łyżkę. Koniec traktowania ketchupu jako synonimu warzyw do posiłku…

Węglowodany w musli i fit batonach

Wydawałoby się, że nie ma nic zdrowszego niż musli fit z piękną kobiecą figurą na opakowaniu. Wszystko wskazuje na to, że to produkt, który pozwoli Ci zadbać o sylwetkę. Niestety, jeśli przyjrzysz się bliżej etykiecie okaże się, że ten produkt zawiera całkiem sporo cukrów i kalorii. Podobnie rzecz ma się z batonami fit. Oczywiście nikt nie zaprzeczy, że połączenie orzechów i miodu z dodatkiem suszonych owoców jest super zdrowe. Jednak jak zawsze w jedzeniu wskazany jest umiar, bo to trio potrafi szybko wejść w boczki.

Co ma węglowodany? Owsianka!

Dobry PR owsianki wywindował ją na szczyt listy najlepszych pomysłów na śniadanie. Tymczasem bazująca na płatkach owsianych i owocach potrawa ma w prawdzie sporo błonnika, ale też mnóstwo węgli. Oczywiście nie ma co pastwić się nad biedną owsianką, bo to dobre źródło białka, kwasów tłuszczowych i witamin. Jednak nie warto też specjalnie dodawać do niej miodu, syropu klonowego, dżemów czy suszonych owoców. Każdy z tych składników podbije dodatkowo zawartość cukru, a tego nie chcemy, prawda?

Suszone owoce jako źródło cukru

Suszone owoce są zdrowe – to prawda. Jednak jedzone garstkami, a nie garściami. Dlaczego? Liczby mówią same za siebie:

  • suszony banan 88,8 g węglowodanów i 360 kcal / 100 g
  • rodzynki 71,2 g węglowodanów i 277 kcal / 100 g
  • suszona śliwka 59,5 g węglowodanów i 267 kcal / 100 g
  • suszone jabłko 62,3 g węglowodanów i 238 kcal / 100 g

jak wytrzymać na diecie?
jakie produkty zawierają węglowodany

W wyniku suszenia owoce tracą wodę, która zazwyczaj jest ich głównym składnikiem. Pozostają w nich węglowodany, tłuszcze i witaminy, jednak jest ich znacznie więcej na 100 g niż w przypadku świeżych owoców. Dla przykładu świeże figi mają 74 kcal i 19 g węglowodanów na 100 g, zaś suszone 290 kcal i 78 g cukrów na 100 g.

Dosładzane jogurty

Kolejną dietetyczną pułapką są jogurty. Zazwyczaj patrzymy na zawartość tłuszczu, rzadko natomiast zerkamy na ilość węglodowanów w kubeczku ulubionego jogurtu. A potrafi ich być całkiem sporo. Szczególnie jeśli wybieramy desery, które w rzeczywistości z jogurtem mają niewiele wspólnego.

Dżemy

Każdy kto robił dżem wie, że najczęściej na kilogram owoców daje się kilogram cukru. Oprócz naturalnie zawartej w owocach fruktozy mamy więc spora dawkę glukozy. Ostatecznie więc w dżemach wysokosłodzonych jest aż 60 g cukru / 100 g, a w niskosłodzonych ok. 35 g.

Jakie produkty zawierają cukier? Parówki!

Oprócz produktów, które niemal ulepione są z cukru, jest też sporo takich, które mają go w swoim składzie, a wcale byś ich o to nie podejrzewała. Jak np. parówki, które zawierają ok 2,6 g węglowodanów / 100 g. Niby to niewiele, bo łyżeczka, a jednak miarka do miarki… Czy da się uniknąć takiego wdzierającego się tylnymi drzwiami do naszego menu cukru? Najprostszym sposobem jest ograniczenie do minimum produktów przetworzonych. Gotując w domu i jedząc proste dania w łatwy sposób ograniczysz ilość cukru w diecie.

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Testujemy: Nektar Ananasowy do Włosów od Garnier Fructis Glowing Lengths

W świecie kosmetyków do włosów, Garnier jest marką o długiej tradycji, która nieustannie dostarcza produkty o doskonałej jakości. Jedną z nowości...

5 korzyści z jazdy na rolkach

Utrzymanie równowagi, wprawienie rolek w ruch, a wreszcie skręcanie i hamowanie - te pozornie błahe czynności angażują całe ciało do pracy! Jak...

Czekoladowy budyń jaglany

Co powiesz na pyszne słodkości, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia? Jedna porcja ma zaledwie 240 kcal. Czekoladowy budyń jaglany to przekąska,...

Penne z kurczakiem i cukinią

Penne z kurczakiem i cukinią to pomysł na szybki, dietetyczny obiad. Przygotowanie go zajmie ci 15-20 minut. Kalorie? W jednej porcji jest ich około...

RÓŻOWY I KULTOWY,CZYLI PŁYN MICELARNY OD MARKI GARNIER

Kultowy płyn micelarny PINK do skóry wrażliwej 3w1 od Garnier Skin Naturals obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny! Pokochany przez konsumentów płyn...

0 komentarzy

Wyślij komentarz