Jak zrobić przysiad?
Jak zrobić przysiad?
canva

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

Przysiad jest uznawany za króla wszystkich ćwiczeń. Prawidłowo wykonany angażuje mięśnie ud, pośladków i brzucha. Wzmacnia stawy i ścięgna. Jak prawidłowo zrobić przysiad?

Jak poprawnie zrobić przysiad?

Zacznij od właściwej postawy. Stań prosto. Nogi na szerokość bioder, stopy równolegle lub lekko (10-15%) na zewnątrz. Napnij mięśnie brzucha. Ściągnij łopatki i obniż barki odciągając je od uszu. Głowę wyciągnij w górę tak, jakby ktoś pociągał za sznureczek. Lekko wypchnij brodę do przodu.

Mamy to! Jesteś gotowa! Teraz sprawdź, jak zrobić przysiad:

  • Ruch zaczynasz od wypchnięcia bioder w tył, a potem dopiero uginasz kolana. Dokładnie tak, jakbyś chciała usiąść na krześle. Kręgosłup pozostaje prosty, a głowa jest jego przedłużeniem. Wzrok kieruj przed siebie.
  • Schodzisz biodrami do momentu, aż kręgosłup nie zacznie się zaokrąglać na dole. Dla jednych będzie to linia kolan, dla innych łydek lub prawie kostek. Z każdym przysiadem Twój zakres ruchu będzie się zwiększać.
  • Prostując kolana, a potem biodra wróć do pozycji wyjściowej.
jak prawidłowo zrobić przysiad?
elements.envato.com

Jak zrobić przysiad? Tych błędów unikaj!

Jest kilka najczęstszych błędów, które pojawiają się podczas robienia przysiadów. Oto i one:

  • odrywanie stóp od podłoża – stopy są podparciem dla całego ciała. Ustaw je stabilnie i nie odrywaj nawet na moment.
  • schodzenie się kolan do środka – może być przyczyną uszkodzeń w stawie kolanowym. Jeśli masz tendencję do schodzenia się kolan, ustawiaj stopu prostopadle nie pozwalając na odchylenia na zewnątrz
  • wychodzenie kolanami poza linię wyznaczoną przez palce stóp – nadmiernie obciąża kolana. Zanim zrobisz przysiad poćwicz samo wypychanie bioder, które jest pierwszym ruchem. Potem dołącz zginanie kolan. W trzecim etapie dodaj skrzynię, na której będziesz przysiadać wykonując prawidłowe zgięcie w biodrach i kolanach. Na koniec powinnaś być gotowa na powtórzenie pełnego przysiadu.
  • wyginanie pleców w łuk – obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa i osłabia prostowniki grzbietu.

Z tym, jak poprawnie zrobić przysiad borykają się nie tylko początkujący. Często zaawansowani sportowcy miewają problem z prawidłową technika przysiadu. Choć bez wątpienia jest to jedno z najbardziej funkcjonalnych ćwiczeń praca siedząca i nabywane z wiekiem nieprawidłowe wzorce ruchowe sprawiają, że wiele osób ma z tym problemy. Warto zasięgnąć rady trenera, który skontroluje technikę wykonywania przysiadu i wprowadzi niezbędne korekty.

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Najbardziej kaloryczne produkty

Najbardziej kaloryczne produkty mogą zawierać nawet 2500 kcal w jednej porcji! Jakie danie otwiera, a jakie zamyka ranking najbardziej kalorycznego...

Trening siłowy [plan treningu całego ciała]

Chcesz szybko schudnąć i ujędrnić ciało. Tym co daje niemal natychmiastowe efekty jest trening siłowy. Plan podajemy Ci na tacy.

Sok z selera naciowego i kiwi

Sok z selera naciowego pnie się na szczyty list popularności. Czy słusznie? Mówi się, że pomaga w odchudzaniu, a także wspomaga wydalanie z...

Cellulit: skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze cellulit? Jakie są stopnie zaawansowania zmian i w jaki sposób można im zapobiegać? Sprawdź!

Sposoby na obniżenie kortyzolu

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu - kortyzolem. Istnieje wiele...

0 komentarzy

Wyślij komentarz