Jak schudnąć 2 kg w tydzień?
Jak schudnąć 2 kg w tydzień?
Envato

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

Jak szybko schudnąć? Cóż, należałoby przyjąć, że odchudzanie to proces odwrotny do tycia. Zapewne zebranie nadliczbowych centymetrów w obwodach trochę Ci zajęło, więc ich utrata rówież chwilę potrwa. Realne jest natomiast zgobienie 2 kilogramów tygodniowo. Jak schudnąć 2 kg w tydzień?

Jak schudnąć 2 kg w tydzień? Dieta to podstawa!

Jeśli chcesz schudnąć 2 kg w tydzień, musisz połączyć dietę z aktywnością fizyczną i… odpowiednią regeneracją. Tylko działając wielotorowo osiągniesz najlepszy efekt.

Chcesz szybko schudnąć? Pij wodę!

Czy wiesz, że wiele z nas myli pragnienie z głodem? Serio! Gdy chce nam się pić, jemy. W biegu dnia codziennego nie mamy czasu na to, by zastanawiać się nad sygnałami wysyłanymi przez nasz organizm. Tymczasem on w niemal 70% składa się z wody! Bez niej nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Trawienie nie przebiega tak jak trzeba i możesz czuć się wzdęta. Organizm nie oczyszcza się właściwie z toksyn. Na tym nie koniec! Jeśli pijesz zbyt mało, Twoje ciało zaczyna magazynować wodę. Pojawiają się dodatkowe kilogramy na wadze i obrzęki.

Dziennie powinnaś pić około 2-2,5 litrów wody. Początkowo może to być dla Ciebie problemem, dlatego zastosuj prosty patent: wlej wodę do butelki, na której narysujesz poziome kreski oznaczające, ile wody masz wypić w określonym przedziale czasowym. Nastaw przypominanie w telefonie. Co pół godziny dzwonek smartfona poinformuje Cię, że czas na kolejne kilka łyków wody. W końcu wejdzie Ci w krew!

Sprawdź też: Jak zdrowo schudnąć 4 kg w miesiąc? I to bez efektu jojo!

Ogranicz spożycie soli!

Picie wody to jedno, ale jeśli chcesz szybko schudnąć w obwodach, musisz również ograniczyć spożycie soli. I to nie tylko tej, którą samodzielnie wrzucasz do przygotowywanych przez siebie dań. Sklepowe wędliny, dania instant, gotowe obiady i wszelkie przetworzone produkty – to nie tylko mnóstwo tłuszczy trans i ukrytego cukru, ale również sól. W miarę możliwości przygotowuj posiłki samodzielnie. Tylko wtedy masz kontrolę nad tym, co jesz.

Zapomnij o fast foodach i daniach instant

Jeden hamburger ma znaczenie. Serio. Zawarte w nim tłuszcze trans wpływają na metabolizm tłuszczy poważnie go zaburzając. Podobnie dzieje się, gdy jesz wyroby piekarnicze. Oprócz niezdrowych tłuszczy zawierają sporo cukru, na który Twoja trzustka reaguje wyrzutem insuliny, a to znak dla organizmu, że trzeba wyprodukować dodatkowe gramy tłuszczyku na brzuszku. Wniosek jest jeden: wyrzuć z lodówki i codziennego menu wszystko, co nie ma szans urosnąć czy zostać upolowane lub znalezione w naturze. To na pewno nie pomoże Ci schudnąć 2 kg w tydzień.

Jak schudnąć 2 kg w tydzień? Zrezygnuj z cukru!

Cukier to dodatkowe, zupełnie bezwartościowe kalorie. Jeden batonik to godzina jazdy na rowerze. No przecież to się nie opłaca! Co więcej, jak już wspomniałam, cukier powoduje wyrzut insuliny we krwi, która chwilę później spada w dół niczym wagonik kolejki górskiej na wesołym miasteczku. Gdy jesz coś słodkiego, znowu leci do góry. Pamiętasz wrażenia z roller coasterów? Może to jest fajne na chwilę, ale jakbyś miała tak spędzać całe dnie, po prostu by Cię zemdliło. Dlaczego więc fundujesz coś podobnego swojemu ciału? No i jeszcze jedno: spadek insuliny organizm odczytuje jako sygnał „Jestem głody”. A to oznacza, że chcąc nie chcąc znowu sięgniesz po małe co nie co.

Stałe pory posiłków to podstawa

Czy wiesz, że większość z nas je nawet 10 posiłków dziennie? Dietetyk jako posiłek traktuje wszystko, co ma kalorie i wylądowało w Twoim żołądku. Te dwa orzeszki zjedzone w międzyczasie też. Jedząc w ten sposób zaprzęgasz układ pokarmowy do niezłej orki. Nie ma biedak nawet chwili wytchnienia, a by pracować prawidłowo każdy musi odpocząć.

Stop! Chcesz szybko schudnąć? Ustal stałe pory posiłków. Może ich być od 3 do 5 dziennie. Jedz do syta, dzięki czemu nie będziesz głodna między posiłkami. Masz godzinę do obiadu, a kiszki grają marsza? Wypij szklankę wody z cytryną lub filiżankę kawy. Na chwilę pomoże…

Długa przerwa nocna

Śniadanie jemy do godziny po przebudzeniu, a kolację na mniej więcej 2 godziny przed snem. I wszystko jest w porządku pod warunkiem, że na sen zakładasz 7-8 godzin. Wówczas przerwa nocna w jedzeniu trwa od 10 do 11 godzin. I tego się trzymamy!

Śpij i chudnij!

Nie da się schudnąć 2 kg w tydzień, jeśli nie będziesz odpowiednio długo spać. Badania pokazują, że w ciągu ostatnich 100 lat średnio skróciliśmy czas snu o godzinę. Przyznaj się, ile Ty średnio przesypiasz w nocy? Odsypianie w weekend się nie liczy! Nieprzespanych godzin z tygodnia nie nadrobisz w dwa dni!

Jeśli śpimy mniej niż 6-8 godzin, nasz układ hormonalny przestaje działać prawidłowo:

  • wydzielany jest hormon stresu, przez co łatwiej sięgamy po jedzenie
  • hormony głodu i sytości wariują: ten od głodu rośnie, a sytości spada. Niezależnie od tego, co zjesz, czujesz się głodna!
  • brak energii po nieprzespanej nocy organizm instynktownie próbuje zagłuszyć ochotą na słodkości. W końcu cukier to energia! Problem w tym, że cukry proste muszą być momentalnie wykorzystane, a siedząc przy biurku nie mamy jak ich spalić.

Wniosek? Chcesz szybko schudnąć? Śpij! Bez tego ani rusz!

Jedz do syta

Właśnie tak! Jeśli chcesz schudnąć, wszystko jedno czy 2 kg w tydzień czy 5 kg w miesiąc, musisz chodzić najedzona. Odchudzanie to nie jednorazowy strzał, a stała zmiana nawyków żywieniowych. Po pierwsze musisz wiedzieć, że jemy oczami. Dlatego weź mniejszy talerzyk – na nim każda porcja wygląda na większą. Po drugie niech na Twoim talerzu zagoszczą warzywa. Możesz jeść je do woli i koniecznie do każdego posiłku. Czy wiesz, że kanapka z sosami ma tyle samo kalorii co kilogram brokułów? Jednak uwierz mi, że po zjedzeniu kilograma brokułów nie będziesz się mogła ruszyć z przejedzenia.

Stosuj te triki!

Warto wiedzieć, że warzywa i owoce, ale też produkty wieloziarniste zawierają błonnik. To takie włókna roślinne, których nasz organizm nie trawi, ale też nie może bez nich żyć. Nasączone wodą włókna pęcznieją w żołądku i dają uczucie sytości. Wniosek? Jedz dużo warzyw, produktów z pełnego przemiału i nie zapomnij o piciu wody. Bez wody zamiast przyspieszyć metabolizm, zatkasz przewód pokarmowy i uwierz mi, nie będziesz czuć się komfortowo.

Kolejna sprawa – białko. Po pierwsze to budulec niezbędny do budowy mięśni. Ale też białko ma jedną fajną podczas odchudzania cechę – jest bardzo długo trawione, a więc daje uczucie sytości na kilka godzin. Jeśli zjesz na śniadanie jajecznicę z 3 jajek z pomidorami na maśle będziesz znacznie dłużej najedzona niż wtedy, gdy zjesz jajecznicę z jednego jaja z 1,5 kromką chleba. Kaloryczność ta sama, a jednak różnica ogromna.

I ostatni trik – patrz na indeks sytości. Czy wiesz, że w zależności m.in. od sposobu przyrządzenia, a więc i zawartości wody ten sam produkt spożywczy może sycić zupełnie inaczej? Przykłady? Chleb na zakwasie zaraz po upieczeniu w porównaniu do tego, który poleżał jeden dzień. Ziemniaki pieczone w zestawieniu z puree ziemniaczanym.

Jak schudnąć 2 kg w tydzień? Przez sport!

Dieta to 70% sukcesu, ale kolejne 30% to Twoja codzienna aktywność. Tak naprawdę są dwie drogi do tego, by schudnąć. Pierwsza opiera się na zmniejszeniu ilości spożywanych kalorii. Druga to zwiększenie spalania dzięki większej aktywności fizycznej. Czy wiesz, że tkanka tłuszczowa nie spala kalorii, zaś mięśnie tak? Wniosek z tego, że nawet gdy po treningu leżysz na kanapie, wciąż spalasz kalorie. Brzmi dobrze, prawda?

Najlepszy trening na odchudzanie

Jaki jest najlepszy trening, gdy chcesz schudnąć 2 kg? Połącz ćwiczenia kardio na pulsie około 70 pulsu maksymalnego (spalasz tkankę tłuszczową) oraz treningi interwałowe, po których mięśnie spalają kalorie nawet do 48 godzin po zakończeniu wysiłku. Jeśli jesteś początkująca, ćwicz 2-3 razy w tygodniu. Masz sport we krwi? Nic nie stoi na przeszkodzie byś trenowała codziennie z jednodniową przerwą na regenerację.

Codzienna aktywność

Bądźmy szczere: to super, że chodzisz na trening 2-3 razy w tygodniu, ale w większości przypadków oznacza to, że spalasz o ok. 600-1200 kcal tygodniowo więcej niż dotychczas. Jasne, że to ważne, ale jeśli oprócz treningów spędzasz czas na krześle i kanapie, efekt ćwiczeń nie powali Cię na kolana. Chcesz szybko schudnąć? Bądź aktywna na co dzień. Kup opaskę fitness i sprawdzaj, ile przeszłaś kroków, a ile pięter. Dla zachowanie nie tylko figury, ale przede wszystkim zdrowia, musisz przejść 10 000 kroków dziennie. Nie uda Ci się to, jeśli nie zrezygnujesz z windy i nie odłożysz kluczyków od samochodu na bok, gdy wiesz, że do przejścia masz mały dystans!

2 kg w tydzień?

Wydawałoby się, że 2 kg tkanki tłuszczowej to nie tak dużo, jednak gdy wiesz, że spalenie każdego wymaga deficytu kalorii na poziomie ok. 7000 kcal, sprawa przestaje się wydawać taka łatwa! 2 kg oznacza konieczność wypracowania deficytu na poziomie 14000 kcal/tydzień. A to znaczy, że dziennie powinnaś jeść o 2000 kcal mniej niż spalasz! Spójrzmy prawdzie w oczy: to niemożliwe.

W ciągu tygodnia wskazówka wagi spadnie w dół, ale musisz wiedzieć, że nie jest to równoznaczne z utratą tkanki tłuszczowej o wadze 2 kg – jedząc prawidłowo i właściwie się nawadniając zrzucisz trochę tłuszczyku, ale głównie pozbędziesz się zgromadzonej w organizmie w nadmiarze wody i obrzęków. Twój przewód pokarmowy zacznie działać właściwie, a metabolizm ruszy z kopyta. To wszystko sprawi, że schudniesz wymarzone 2 kg w tydzień, jednak by zachować ten efekt, a nawet osiągnąć o wiele więcej, powinnaś kontynuować wprowadzone w tym tygodniu zmiany.

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Testujemy: Nektar Ananasowy do Włosów od Garnier Fructis Glowing Lengths

W świecie kosmetyków do włosów, Garnier jest marką o długiej tradycji, która nieustannie dostarcza produkty o doskonałej jakości. Jedną z nowości...

5 korzyści z jazdy na rolkach

Utrzymanie równowagi, wprawienie rolek w ruch, a wreszcie skręcanie i hamowanie - te pozornie błahe czynności angażują całe ciało do pracy! Jak...

Czekoladowy budyń jaglany

Co powiesz na pyszne słodkości, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia? Jedna porcja ma zaledwie 240 kcal. Czekoladowy budyń jaglany to przekąska,...

Penne z kurczakiem i cukinią

Penne z kurczakiem i cukinią to pomysł na szybki, dietetyczny obiad. Przygotowanie go zajmie ci 15-20 minut. Kalorie? W jednej porcji jest ich około...

RÓŻOWY I KULTOWY,CZYLI PŁYN MICELARNY OD MARKI GARNIER

Kultowy płyn micelarny PINK do skóry wrażliwej 3w1 od Garnier Skin Naturals obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny! Pokochany przez konsumentów płyn...

0 komentarzy

Wyślij komentarz