Szklanka cukru: ile to gram? Ile waży szklanka cukru?
ile waży szklanka cukru
elements.envato

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

Korzystanie z przepisów jest banalnie proste, gdy posiadasz wagę kuchenną. Ale jak bez niej sprawdzić, ile waży cukier? Najpraktyczniej byłoby posłużyć się przyborami dostępnymi w każdej kuchni: szklanką lub łyżką. Tylko ile waży szklanka cukru? Sprawdźmy!

Ile waży szklanka cukru?

W przepisach porcje poszczególnych składników mogą być wyrażone w różnych jednostkach miar. Jak przeliczyć gramy czy dekagramy na szklanki? Jaka jest odpowiedź na pytanie: szklanka cukru – ile to gram? Zacznijmy od tego, że zakładamy, iż standardowa pojemność szklanki to 250 ml. Ile waży szklanka cukru? To zależy od jego rodzaju!

  • Szklanka zwykłego cukru – ile to gram? Szklanka białego cukru buraczanego to w przybliżeniu 220 gram;
  • Szklanka cukru trzcinowego – ile to gram? Należy przyjąć, że szklanka o pojemności 250 ml zawiera ok. 150 gram cukru trzcinowego;
  • Ile waży cukier puder? Szklanka cukru pudru to ok. 170 gram.

Cukier biały a cukier trzcinowy

Skąd taka różnica w wadze szklanki cukru i czym się różnią pomiędzy sobą poszczególne rodzaje cukru? Najpopularniejszym w Polsce rodzajem cukru spożywczego jest cukier buraczany produkowany z buraków cukrowych. 100 g białego cukru dostarcza 399 kcal, z czego aż 99,8 g stanowią węglowodany. Pozostałe 0,2 g to śladowe ilości potasu, miedzi, manganu, cynku i innych składników mineralnych.

ile waży cukier
elements.envato

Cukier trzcinowy to alternatywa dla buraczanego odpowiednika. Choć powszechnie uważa się, że jest zdrowszy, tak naprawdę skład cukru trzcinowego niewiele różni się od buraczanego. 100 g cukru trzcinowego dostarcza 390 kcal, zaś w jednej łyżce zjadamy 52 kcal. Podobnie jak cukier biały, również ten powstający z trzciny cukrowej jest przede wszystkim źródłem węglowodanów i jedynie w niewielkiej części składników mineralnych oraz witamin.

Co ważne cukru trzcinowego nie należy mylić z brązowym. Gdy mówimy o cukrze trzcinowym, zazwyczaj mamy na myśli nierafinowany (nieoczyszczony) cukier wyprodukowany z trzciny cukrowej. Pod pojęciem „cukier brązowy” może kryć się zarówno cukier trzcinowy, jak i zabarwiony na brązowo cukier buraczany. Ile waży szklanka cukru brązowego? To zależy od tego, z którym z wymienionych cukrów mamy do czynienia. Po sprawdzeniu tego na etykiecie produktu, będziemy mogli w przybliżeniu oszacować, ile waży cukier.

Łyżeczka cukru – ile to gram?

Szklanka to nie jedyna miara, jaką posługujemy się w kuchni. Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, ile waży cukier, możemy posłużyć się łyżkami i łyżeczkami. Zanim to zrobimy, musimy wiedzieć jedno: łyżeczka cukru – ile to gram? Dla uproszczenia przyjmujemy, że łyżka 15 ml, a łyżeczka 5 ml.

  • Ile waży łyżka cukru białego? 13 g
  • Ile waży łyżka cukru pudru? 12 g
  • Ile waży łyżka cukru trzcinowego? 14 g
ile waży łyżka cukru
elements.envato

200 g cukru – ile to szklanek?

Mając na uwadze powyższe, z łatwością przeliczymy na miary kuchenne 200 g cukru:

  • 200 g zwykłego cukru to 1 szklanka bez 1,5 łyżki, czyli w uproszczeniu niepełna szklanka
  • 200 g cukru pudru to 1 szklanka i 2,5 łyżki
  • 200 g cukru trzcinowego to 1 szklanka i ok. 3,5 łyżki

Niewątpliwie najprostszym sposobem sprawdzenia, ile waży cukier jest zastosowanie wagi kuchennej, jednak jak widzisz w przypadku jej braku wystarczy sprawdzić, ile waży szklanka cukru, a ile łyżka, a następnie przeliczyć to na wybraną ilość gram.

Zobacz też: Na czym polega dieta Zelmanowej?

Źródła:
H. Kunachowicz i wsp. „Tabele składu i wartości odżywczej żywności.” PZWL 2017
Taraszewska. Cukier – brązowy czy biały? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej 2018.
Jarosz i wsp. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia 2017.
Jarosz i wsp. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Instytut Żywności i Żywienia 2016.
Kłosiewicz-Latoszek L. i wsp. Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Problemy Higieny i Epidemiologii 2011; 92:2:181-186.

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Najbardziej kaloryczne produkty

Najbardziej kaloryczne produkty mogą zawierać nawet 2500 kcal w jednej porcji! Jakie danie otwiera, a jakie zamyka ranking najbardziej kalorycznego...

Trening siłowy [plan treningu całego ciała]

Chcesz szybko schudnąć i ujędrnić ciało. Tym co daje niemal natychmiastowe efekty jest trening siłowy. Plan podajemy Ci na tacy.

Sok z selera naciowego i kiwi

Sok z selera naciowego pnie się na szczyty list popularności. Czy słusznie? Mówi się, że pomaga w odchudzaniu, a także wspomaga wydalanie z...

Cellulit: skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze cellulit? Jakie są stopnie zaawansowania zmian i w jaki sposób można im zapobiegać? Sprawdź!

Sposoby na obniżenie kortyzolu

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu - kortyzolem. Istnieje wiele...

0 komentarzy

Wyślij komentarz