Dedykacja do książki
dedykacja do książki
elements.envato

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

Dedykacja do książki pierwotnie była pisana głównie przez jej autora. Obecnie dedykację piszemy wtedy, gdy chcemy podarować książkę w prezencie. Ten krótki wpis sprawia, że podarunek zyskuje bardziej oryginalny charakter i sugeruje, że został wybrany z myślą o konkretnej osobie. I choć to niesamowicie krótka forma, zdarza się, że pisanie dedykacji do książki jest problematyczne. Jak ją napisać, by przekazać ciepłe słowa a zarazem upamiętnić wydarzenie, z okazji którego jest prezent?

Dedykacja do książki: gdzie się pisze dedykacje?

Dedykacja do książki powinna zostać umieszczona na pierwszej stronie lektury – wówczas mamy pewność, że wpis na zawsze pozostanie w tym miejscu i nigdy nie zostanie zgubiony. Są też zwolennicy wpisywania dedykacji na kartach załączonych do publikacji, dzięki czemu nie niszczy się książki. Tradycyjnie ten krótki tekst powinien być napisany ręcznie, jednak obecnie można zamówić książkę z nadrukowaną dedykacją. Pismo powinno być staranne i schludne, a treść wpisu nawiązująca do relacji z osobą, dla której jest przeznaczony. Dedykację warto też opatrzeć datą.

Zasady pisania dedykacji do książki

Zanim zaczniemy pisać dedykację do książki warto znać kilka zasad. Oto i one:

  • Powinniśmy jasno określić adresata wpisu. Możemy to zrobić pisząc np. „kochanej mamie”, „drogiej przyjaciłce”, „wspaniałej wychowawczyni”, itd. Poprzez odpowiedni przymiotnik możemy też określić charakter relacji, jaka nas z tą osobą wiąże.
  • Należy wspomnieć o okazji, w związku z którą została wręczona książka, np. „w dniu urodzin”, „na zakończenie roku szkolnego”, „w dniu rocznicy ślubu” itd.
  • Dedykacja powinna być podpisana przez jej autora. Można to zrobić prosto, poprzez podanie imienia i nazwiska lub określając nasz stosunek do adresata, np. „kochająca córka”, „klasa IV a”, itd.
  • We wpisie warto zaznaczyć miejscowość i datę. Dzięki temu prostemu zabiegowi książka odnaleziona po latach będzie przypominać obdarowanemu o okazji, z jakiej ją dostał.
  • W treści dedykacji warto zamieścić cytat utworu lub też kilka słów od siebie, w których wyjaśnimy, dlaczego zdecydowaliśmy się na taki właśnie prezent.
jaka dedykacja do książki dla dziecka?
elements.envato

Dedykacja do książki dla dziecka

Dedykacja do książki dla dziecka z okazji urodzin lub też zakończenia roku szkolnego może być humorystyczna. Dzieci lubią krótkie rymowanki oraz gry słowne. Można też spróbować napisać coś, co będzie pamiątką na długie lata, nawet wtedy, gdy dziecko będzie już dorosłe. Można też w niej nawiązać do zainteresowań dziecka lub jego planów na przyszłość.

Dla mojej przyszłej pani doktor. Kochać pomaganie innym to dar. Niech ta książka będzie dla Ciebie inspiracją!

Wiem, że chcesz być astronautą. Ta książka pokaże ci wszechświat, jakiego jeszcze nie znałeś. Tylko proszę nie odlatuj za daleko!

Dla mojego małego artysty. Dziękuję za piękną kolekcję Twoich pierwszych obrazków. Maluj i twórz!

Kasiu, „Dzieci z Bullerbyn” była moją ulubiona książką z dzieciństwa. Wierzę, że i Ciebie przygody bohaterów książki zainspirują i rozbawią do łez. Miłej lektury i wszystkiego najlepszego! Ciocia Paulina, 23.02.2021 r.

Dla Piotrka – najcudowniejszego chrześniaka na świecie. Niech ten atlas zainspiruje Cię do tego, abyś w przyszłości spełnił wszystkie marzenia podróżnicze. Tego życzą Ci z okazji 14. urodzin babcia i dziadek.

dedykacja na ślub
elements.envato

Dedykacja do książki na ślub

Piękny album z osobistym wpisem i życzeniami będzie doskonałym dodatkiem do prezentu ślubnego. Co napisać w dedykacji? Dedykacja do książki na ślub może być po prostu cytatem dotyczącym miłości. Tak jak w poniższych przykładach:

Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.

Paulo Coelho

Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie powie najwięcej, kiedy najmniej powie.

William Shakespeare

1/2 kg miłości 3 łyżki zazdrości 10 dkg zaufania 2 krople na „nerwach grania” 6 gramów cierpliwości 3 dkg wyrozumiałości 5 łyżek humoru 10 łyżeczek wigoru wszystko razem dokładnie mieszamy i małżeństwo mamy doskonałe.

Prawdziwa miłość zaczyna się tam, gdzie niczego już w zamian nie oczekuje.

Antoine de Saint-Exupéry

dedykacja do książki dla znajomych - przykłady
elements.envato

Dedykacja do książki dla znajomych

Jej treść będzie zależała od stopni zażyłości z obdarowaną osobą. Jeśli nie łączą nas bardzo silne więzy, lepiej pozostać przy krótkiej, dość oficjalnej formie:

Drogiej Koleżance, Ani Kruszewskiej, z okazji urodzin. Grzegorz Nowak. 14.01.2021 r.

Dla Krzysztofa Nowaka z okazji 3. rocznicy współpracy. Zuzanna Klefak, 03.04.2021 r.

Dedykacja do książki na zakończenie roku szkolnego

Dedykacja do książki dla ucznia będzie dodatkową nagrodą za dobre wyniki w nauce. Dla nauczyciela – pamiątką na wiele lat. Wpis z okazji zakończenia roku szkolnego może podkreślić zasługi danej osoby i zainspirować ją do dalszego rozwoju oraz pracy. Co napisać w dedykacji?

Kochanej nauczycielce z podziękowaniami za to, że odkrywa Pani wraz z nami tajemnice wszechświata i inspiruje do poszukiwania wiedzy. Klasa IIIa

Piotrowi w nagrodę za pilność i sukcesy w nauce w klasie III. Wychowawczyni Anna Kowalewska

Annie na pamiątkę ukończenia klasy IV. Wychowawczyni Anna Kowalewska

Życzę ci dalszych sukcesów w nauce i życiu. Bądź zawsze taki/taka dzielny/dzielna i chłoń wiedzę!

Mam nadzieję, że ta książka jeszcze lepiej wprowadzi cię w zagadki świata fizyki. Dużo sukcesów!
jaka dedykacja do książki dla ukochanej osoby?
elements.envato

Dedykacja do książki dla ukochanej osoby

Osobisty wpis do książki to idealne uzupełnienie prezentu dla ukochanej osoby: rodziców, przyjaciela czy też narzeczonego. By wyrazić swoje uczucia, można posłużyć się cytatem.

Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie. – „Alan Alexander Milne ,,Kubuś Puchatek

Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście. – Wacław Buryła

Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach. – Maya Angelou

Dzisiaj kocham Cię jeszcze bardziej niż wczoraj, a nie możesz sobie nawet wyobrazić, jak bardzo kochałem Cię wczoraj. – James Patterson

Miłość to pomieszanie podziwu, szacunku i namiętności. Jeśli żywe jest choć jedno z tych uczuć, to nie ma o co robić szu­mu. Jeśli dwa, to nie jest to mistrzostwo świata, ale blisko. Jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest już niepotrzebna – trafiłaś do nieba za życia. – William Wharton

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Koktajl malinowo-kokosowy

Dzięki otrębom pszennym ten koktajl malinowo-kokosowy jest źródłem wspomagającego odchudzanie błonnika. Maliny natomiast są cenione nie tylko ze...

Cellulit: skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić?

Skąd się bierze cellulit? Jakie są stopnie zaawansowania zmian i w jaki sposób można im zapobiegać? Sprawdź!

Trening siłowy [plan treningu całego ciała]

Chcesz szybko schudnąć i ujędrnić ciało. Tym co daje niemal natychmiastowe efekty jest trening siłowy. Plan podajemy Ci na tacy.

Istria: Co zobaczyć? Gdzie zjeść?

Istria to doskonała destynacja dla tych, którzy chcą jechać do Chorwacji i skorzystać ze wszystkich jej uroków, a jednocześnie nie mają ochoty na...

Szybka zupa krem

Dzięki niej przemycisz do codziennego menu sporo warzyw. I wcale nie musisz się bardzo starać, bo przygotowanie tej zupy zajmie Ci zaledwie chwilę....

0 komentarzy

Wyślij komentarz