Ile kalorii spala jazda na rowerze?
co daje jazda na rowerze
elements.envato

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

Co daje jazda na rowerze? Ile kalorii spala i jakie mięśnie pracują? Zaczynamy sezon rowerowy, a to dobra okazja, by sprawdzić, co zawdzięczamy jednośladom i czy rower to dobry wybór dla tych, którzy w ostatniej chwili decydują się na odchudzanie przed latem.

Co daje jazda na rowerze?

Rekreacyjna jazda na rowerze to jeden z tańszych i dostępnych dla każdego sportów. Wydatki związane z zakupem jednośladu ponosisz raz, natomiast korzystasz z niego przez bardzo długi czas. Bez opłacania karnetu, zakupu skomplikowanego sprzętu itd. Wsiadasz i jedziesz: do pracy, do szkoły, na spacer. Rower może zastąpić Ci inne środki transportu lub też być sposobem na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od tego, w jaki sposób decydujesz się z niego korzystać, warto wiedzieć co daje jazda na rowerze.

ile kalorii spala jazda na rowerze
Rower miejski damski Romet Art Deco Lux dostępny w GO Sport 2 149,99 zł

Podstawowa korzyść z jazdy na rowerze wynika z faktu, iż jest to typowy wysiłek kardio, a co za tym idzie jest on kluczowy dla utrzymania zdrowia oraz ogólnej sprawności. Umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu zwiększa ilość tlenu we krwi, a tym samym jest istotnym czynnikiem w profilaktyce miażdżycy, zawału, udaru, cukrzycy oraz zachorowania na przypadłości związane z układem krążenia.

Co ważne, w przeciwieństwie do innych sportów wydolnościowych, jazda na rowerze jest bezpieczna dla aparatu ruchu, bez względu na wagę kolarza czy dotychczasowe doświadczenie sportowe. Podczas przejażdżki rowerowej nasze nogi pracują w stałym, niewielkim obciążeniu w linii strzałkowej. Pedałowanie jest genialnym sposobem wzmacniania i regeneracji stawów kolanowych. Należy przy tym wszystkim pamiętać, że tak samo, jak przy każdej formie aktywności fizycznej, by jazda na rowerze faktycznie oddziaływała na zdrowie, niezbędna jest systematyczność ćwiczeń. – tłumaczy doświadczony kolarz i Ambasador sportowej marki GO Sport – Karol Poszalski.

Zobacz też: Na czym polega dieta Kruszewskiej?

Ile kalorii spala jazda na rowerze?

Pierwsze przebłyski wiosny dla większości z nas są zapowiedzią tego, że czas powalczyć nie tylko o formę, ale też figurę na lato. Sportem, który można uprawiać niemal codziennie jest właśnie jazda na rowerze. Ile kalorii spala się podczas godzinnej jazdy? Eksperci mówią o przedziale 300-800 kcal. Z czego wynika to zróżnicowanie i od czego zależy, ile kalorii spala jazda na rowerze?

Na ilość spalanych przez nas kalorii ma wpływ płeć, waga, ale przede wszystkim tętno. Im szybciej bije serce, tym więcej kalorii palimy. Inaczej mówiąc im bardziej intensywny jest wysiłek, tym intensywniej płoną kolejne kcal. Oczywiście u wytrenowanych osób podwyższanie tętna nie jest takie proste. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze, Twoje tętno będzie podwyższone, ale nie na tyle, by osiągać maksymalne pułapy. Zazwyczaj utrzymuje się ono w granicach 70-80% tętna maksymalnego, co jest najlepszym przedziałem dla osób chcących spalić tkankę tłuszczową.

Upraszczając – mamy tu minimalne ryzyko, iż ambicje wezmą górę nad możliwościami, a energia włożona w pedałowanie zostanie w nieodpowiedni sposób spożytkowana. – mówi Ambasador sportowej marki GO Sport – Karol Poszalski.

Gdy rozważamy korzyści dla sylwetki płynące z jazdy na rowerze, nie sposób nie wspomnieć o tym, że obok utraty kilogramów regularnie uprawiane kolarstwo wpływa na figurę. Zgrabne nogi, ukształtowane pośladki i zarysowane mięśnie skośne brzucha to cechy, po których łatwo rozpoznać kolarza.

jakie mięśnie rozwija jazda na rowerze
Rower trekkingowy Kross Trans 3.0 W dostępny w GO Sport 2 049,99 zł

Jazda na rowerze: jakie mięśnie pracują?

Skoro mowa o kształtowaniu sylwetki, odpowiedźmy sobie jeszcze na pytanie o to, jakie mięśnie rozwija jazda na rowerze. Pedałując angażujemy przede wszystkim mięśnie nóg (łydki, dwugłowy i czworogłowy uda) oraz pośladków. Nie da się utrzymać równowagi w trakcie jazdy bez aktywnych mięśni brzucha i grzbietu, których zadaniem jest stabilizacja. W komplecie rzeźbimy też ramiona. Tym, co daje jazda na rowerze jest więc piękna sylwetka z równomiernie rozwiniętymi mięśniami. W przypadku wysiłków kardio nie musimy też obawiać się zbyt dużego rozrostu mięśni. Wręcz przeciwnie! Sporty takie, jak bieganie czy właśnie jazda na rowerze skutkują wyszczupleniem sylwetki a nie hipertrofią (rozrostem) mięśni.

Co daje jazda na rowerze? Dobre samopoczucie!

Piękna sylwetka, wyrzeźbione pośladki, mnóstwo spalonych kalorii, a do tego lepsza forma – to tylko wstęp do tego, na co wpływa jazda na rowerze. Podczas pandemii Covid-19, gdy chodzenie na siłownię jest zabronione, a kontakty z innymi ludźmi utrudnione, sport na świeżym powietrzu jest prawdziwym wybawieniem dla osób, które pragną być nadal aktywne.

Oprócz czysto fizycznych kwestii jest też psychologiczna strona roweru, która pozwala wyciszyć głowę i przez godzinę poobcować z naturą. Rower to frajda, przyjemność z poruszania się w ciszy, bez ograniczeń. Daje możliwość dotarcia do miejsc niedostępnych dla oczu osób poruszających się samochodami. Podczas samotnej przejażdżki rowerowej można wpaść w pewnego rodzaju trans. Można też świetnie się bawić jeżdżąc w towarzystwie innych osób. – przekonuje Karol Poszalski, Ambasador marki GO Sport.

Regularnie uprawiany na świeżym powietrzu sport to sposób na dotlenienie organizmu, ale też zniwelowanie stresu. Uprawiane amatorsko kolarstwo nie podnosi znacząco tętna, a więc nie jest dodatkowym stresorem dla organizmu. Podczas przejażdżki wyciszymy się i nabierzemy dystansu do codzienności. Tuż po wysiłku wzrośnie poziom hormonów szczęścia w organizmie. W dłuższej perspektywie regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa też na układ odpornościowy organizmu, co w obliczu trwającej pandemii jest bardzo ważne dla osób chcących ustrzec się przed zakażeniem koronawirusem.

Lista tego, co daje jazda na rowerze jest bardzo długa. Ten niezbyt kosztowny sport nie tylko pomoże nam w utrzymaniu dobrej kondycji, ale też rower stanie się naszym sprzymierzeńcem podczas odchudzania. Jeśli więc zastanawiasz się nad sposobem na spędzenie weekendu, wycieczka dwukołowcem będzie genialnym pomysłem.

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Lato 2023 – najmodniejsze cięcia, kolory i stylizacje włosów

Wymarzone zagraniczne wyjazdy, muzyczne festiwale i długie, wieczorne, wyjścia – to wszystko czeka nas latem i na wszelkich tego typu okazjach...

Trening dla średniozaawansowanych

Trening dla średniozaawansowanych możesz wykonywać 3-4 razy w tygodniu. W pozostałe dni warto postawić na kardio, dzięki czemu poprawisz wydolność...

Zupa krem z cukinii z serem feta

Pyszna, lekka i banalnie prosta: oto nasza obiadowa bohaterka, zupa krem z cukinii. Przepis zawiera zaledwie kilka składników, które zapewne masz w...

Ćwiczenia na pośladki

Krągłe i jędrne pośladki to dla większości z nas synonim atrakcyjności. Podczas badań, w których panowie w specjalnych okularach śledzących ruchy...

Zespół Nocnego Jedzenia – choroba z wyrzutami sumienia

Uczucie głodu, które pojawia się w późnych godzinach wieczornych, dla wielu osób nie jest zbyt obcym doświadczeniem. Wieczorowa pora sprzyja...

0 komentarzy

Wyślij komentarz