Cellulit: skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić?
Cellulit: skąd się bierze
Envato Elements

Autor: Paulina Kruszewska-Zelman

Obok rozstępów to właśnie on jest jednym z najpowszechniejszych „mankamentów” kobiecej urody. Weźmy pod lupę cellulit. Skąd się bierze? Jakie są stopnie zaawansowania zmian i w jaki sposób można im zapobiegać?

Skąd się bierze cellulit na nogach i udach?

Cudownie być kobietą, jednak trzeba przyznać, że przygotowując nas do roli matek natura wyposażyła nas w kilka rzeczy, którymi większość z nas chętnie zamieniłaby się z facetami. Jedną z nich jest cellulit. Skąd się bierze? Najważniejszą przyczyną powstawania pomarańczowej skórki jest budowa naszej skóry: by łatwo rozciągała się w trakcie ciąży włókna kolagenu i elastyny przebiegają w niej równolegle. U mężczyzn te same włókna krzyżują się tworząc zwartą siateczkę. W efekcie skóra kobiet jest mniej zwarta i bardziej podatna na nierówności niż mężczyzn, a my co i rusz prowadzimy nierówną walkę z pojawiającym się tu i ówdzie cellulitem.

To jednak nie koniec długiej listy przyczyn powstawania cellulitu. Na skutek działania hormonów w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego może dochodzić do obrzęków. Upraszczając wygląda to tak, że uwalniany w pierwszej połowie cyklu estrogen powoduje przenikanie do przestrzeni komórkowych płynów fizjologicznych. Po owulacji podnosi się poziom progesteronu, który podnosi temperaturę ciała i spowalnia cyrkulację krwi. Efektem jest zatrzymanie płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Czujesz się ociężała i masz wrażenie, że nagle przytyłaś, co zresztą często potwierdza wskazówka wagi. W przypadku większości kobiet obrzęki ustępują w czasie miesiączki. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynają występować zaburzenia hormonalne, a cyrkulacja wody zostaje zaburzona na długi czas.

Cellulit – skąd się bierze? Brak ruchu nie pomaga!

Powstawaniu obrzęków w dużej mierze winne są hormony, jednak nie pomaga nam też siedzący tryb życia i zbyt mała ilość wypijanej wody. Gdy przez większą część dnia trwamy w bezruchu (siedzimy, stoimy), cyrkulacja krwi i limfy spowalnia. Podobnie jak cały metabolizm. Zła wiadomość jest taka, że nawet 2-3 godziny aerobiku lub ćwiczeń na siłowni tygodniowo to zaledwie kropla w morzy potrzeb. Chcąc cieszyć się piękną i jędrną skórą należałoby wykorzystać każdą z nadarzających się okazji, by się poruszać. Dlatego, gdy masz jechać – idź, gdy wszyscy wybierają windę – ty wspinaj się po schodach, jeśli jest za daleko, aby iść pieszo – wybierz rower. To małe zmiany, a dla Twojego organizmu będą rewolucją!

Drugą bardzo istotną kwestią jest podaż zbyt małej ilości wody. Woda jest kluczowym dla naszego organizmu składnikiem. Bez niej nie może zajść większość procesów. Nie zostaną też wypłukane z przestrzeni międzykomórkowych toksyny ani powstałe w procesie przemiany materii odpady. W efekcie zbyt małej aktywności fizycznej oraz niewystarczającego nawodnienia organizmu nasilają się obrzęki, które uciskają na naczynia krwionośne. W tym momencie koło się zamyka, bo zostaje zaburzone mikrokrążenie, toksyny nie mogą być wydalone, a komórki przestają otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Komórki tłuszczowe zaczynają wytwarzać i gromadzić nie tylko tłuszcz, ale również substancje toksyczne. Powiększają się, twardnieją i zaczynają być widoczne pod skórą. My natomiast zaczynamy obserwować cellulit.

Zobacz też: Wolumetria policzków

Test na rodzaj cellulitu

Sposób walki z cellulitem zależy od jego rodzaju i stopnia zaawansowania. Zrób test, by sprawdzić, z jakiego rodzaju cellulitem masz do czynienia! Chwyć skórę pod pośladkami i delikatnie ściśnij. Jeśli jest opuchnięta, biaława, a palce lekko się w nią zapadają, mamy do czynienia z cellulitem wodnym. Jeśli na skórze pojawiają się widoczne, jasne grudki, a podczas ściskania boli – wówczas jest to cellulit tłuszczowy.

Stopnie cellulitu: skala

Pierwszy stopień cellulitu

Na razie zmiany można zauważyć dopiero po ściśnięciu skóry palcami. Sam z siebie jest niezauważalny. To najlżejsza faza, w której walka ze zmianami jest najprostsza i najszybsza. Warto natychmiast wziąć sprawy w swoje ręce!

Drugi stopień cellulitu

Grudki na skórze są trochę bardziej widoczne, a skóra po ściśnięciu przypomina wyglądem skórkę pomarańczy. Wciąż nie jest fatalnie, ale już na tym etapie naprawdę warto wdrożyć środki zaradcze, by nie przejść do kolejnych faz.

Trzeci stopień cellulitu

Zmiany są widoczne gołym okiem. Stają się bolesne. To już nie tylko defekt kosmetyczny

Czwarty stopień cellulitu

Leczenie go wymaga konsultacji lekarzem. Zmiany są na tyle bolesne, że wymagają łagodzenia bólu środkami farmaceutycznymi. Grudki są duże, a skóra pofałdowana.

Zobacz też: Sposoby na cellulit

Najpopularniejsze

Najnowsze artykuły

Intense Serum Line, czyli siła pielęgnacji i efekt naturalnego makijażu

Marka NEO MAKE UP, partner kobiecego piękna, poszerza swoją ofertę o nową linię innowacyjnych produktówłączących najlepsze cechy codziennej...

Pielęgnacja włosów jesienią – sposoby na odżywione i pełne blasku pasma!

Odczuwalna już niemal w pełni jesień to czas powrotu do rzeczywistości, który z jednej strony narzuca konieczność pożegnania się z ciepłymi,...

Ćwiczenia na pośladki

Krągłe i jędrne pośladki to dla większości z nas synonim atrakcyjności. Podczas badań, w których panowie w specjalnych okularach śledzących ruchy...

Jakie produkty zawierają węglowodany?

To, że cukier jest w słodyczach, słodkich napojach czy miodzie jest oczywiste. Ale czy na pewno wiesz, jakie produkty zawierają węglowodany? Założę...

Zupa dyniowa

Gęsta, sycąca zupa dyniowa z dodatkiem serka topionego i ziemniaków nie tylko pysznie smakuje, ale też cudownie rozgrzewa. Prosty, szybki oraz...

0 komentarzy

Wyślij komentarz